Közelről nézve, kinagyított képen, a varánusszal, krokodillal, alligátorral való rokonságuk letagadhatatlan. Azonban valós méreteik, törékenységük messze nem okoz olyan irtózatot az emberben. A gyerekek még simogatni is akarják őket, persze ahhoz előbb észre kell venni és elkapni. De ne becsüljük alá a gyerekek jó szemét és fürgeségét.
Zöld gyík (Lacerta viridis) az ásotthalmi Bedő Albert Erdészeti Szakképző Iskola parkjában:
Zöld gyík hím nászruhában: ezt a kék torka mutatja. |
Fürge gyíkok (Lacerta agilis) Ruszkatővölgyön. A hímet alig lehetett észrevenni a levelek között. A nőstények nem akartak osztozni egy nagy meleg kövön. Az újonnan jött elől méltóságteljesen elvonult az előzőleg ott napozó.
Jól látszik a különbség a két nem között. Zömök testük alapján könnyen megkülönböztethető a nőstény fürge gyík a fali gyíktól.
Hím fürge gyík |
Fürge gyík nőstény |
A másik nőstény, a betolakodó. Az oldalán a minta kissé eltér az előzőétől.
A fali gyíkok (Podarcis muralis) mintha bátrabbak lennének, vagy csak kíváncsiak. Nem menekültek el (elég hamar) a gyereksereg elől. És ennek ára volt.
Addig nyaggatták a gyerekek a szegény fali gyíkot (a rászólások ellenére), míg az eldobta a farkát.
A fali gyík hímnek vörös a hasa. |
Az alábbi gyíkot nem tudtam biztosan beazonosítani. Tippeim: pontikus réti gyík (Darevskia pontica) vagy nőstény fali gyík. Az egy fajon belüli színváltozatok és minták meglehetősen eltérőek a földrajzi fellelhetőség függvényében. Ezt a példányt Ruszkatővölgyön fotóztam, ami a Bánátban van, a Ruszka havasok nyugati lábánál, és mindkét fajnak jegyzett élőhelye.
Romániában mindegyik fokozottan védett.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése