A szikes szó hallatán a legtöbbünknek kopár és kiaszott táj jut az eszébe. Ez nyilván igaz is, de tavasszal a szikesek virágba borulnak és ha a nyár csapadékos, hihetetlenül változatos színpompával nyűgözhetnek le bennünket. A szikes vagy sós talajok nem dicsekedhetnek óriási fajgazdagsággal, bár azok a növények, amelyek megbírkóznak a talaj megnövekedett sótartalmával kétségkívül különlegesnek és specialistának számítanak.
Ürmös szikespuszta Dinnyés község határában, jellemző növényével, a sóvirággal
Magyar sóvirág (Limonium gmelini subsp hungarica)
A szikeseken a hosszan tartó nyári szárazság következtében a talajvíz felfele áramlik, magával hozva a mélyből a könnyen oldódó sókat (főleg nátriumsókat), amelyek a talajvíz elpárolgása után a talaj felső rétegében felhalmozódnak, sőt gyakran ki is kristályosodnak a felszínen.
A sós vagy szikes talajok szélsőséges vízháztartásához is alkalmazkodtak egyes növények. A sókedvelő növények számára a magas sókoncentráció életfeltétel: ilyenek a pozsgás levelű sziki növények, mint például a bárányparéj, amely a nagyon erősen lepusztult talajú, nyárra teljesen kiszáradó vaksziket is teljesen ellepheti.
Bárányparéj (Champhorosma annua)
Más növények évente új tőlevélrózsát fejlesztenek - ebben tárolják a sót, majd a régi, sóval telített leveleket újakra cserélik (ilyen a magyar sóvirág, a sziki útifű vagy a sziki őszirózsa).
Magyar sóvirág
A szikfokok és szikpadkák határán húzódó vaksziken a bárányparéj mellett gyakran találkozhatunk a pozsgás levelű sziki útifűvel (Plantago maritima). Szerencsénkre az
idén végre megtaláltunk Dinnyésen a szubendemikus, védett erdélyi útifüvet (P. schwarzenbergiana), amely helyenként tömegesen fordult elő.
Színes foltként virágzott a gyepben a réti peremizs, orbáncfű, festő zsoltina, pusztai cickafark és osztrák zsálya.
Festő zsoltina (Serratula tinctoria) Orbáncfű réti peremizzsel (Inula britannica)
A dinnyési szikes területek Temesvártól délre, alig 20-30 km-re találhatóak. Sajnos semmiféle ismertető tábla nem jelzi, hogy különleges helyen járnánk, pedig a 4 hektáros terület 1995 óta védett, újabban pedig a Natura 2000 hálózat része.
Thank you for always going above and beyond to ensure the success of a project.
VálaszTörlés