A Domogled hegy botanikusok és lepkészek egyik kedvenc kutatóterülete, amely egyedülálló fajgazdagsággal rendelkezik. 1932 óta rezervátum, Románia legnagyobb nemzeti parkjának, a Domogled - Cserna Völgye NP-jának része. Szubmediterrán klímához alkalmazkodott élővilága sok ritka és endemikus fajt rejt. Ez a park az ország legnagyobb lepkediverzitású területe, több mint 1500 fajjal. Flórája endemikus fajokban gazdag, a legismertebbek a bánáti feketefenyő és az endemikus medvefül kankalin.
Medvefül kankalin a Domogleden
A Domogled hegyre Herkulesfürdőről indul túra. A Fehér Kereszt kilátóig fajgazdag gyertyános-tölgyesen keresztül visz az út a fürdővárosból, amelyben érdekes faj a keleti gyertyán (Carpinus orientalis) vagy a szúrós csodabogyó (Ruscus aculeatus). A kilátót elhagyva bükkösök következnek, majd az endemikus bánáti feketefenyő veszi át az uralmat a tájon. Többszáz éves példányai impozánsan emelkednek a magasba. A bánáti feketefenyő állományának 90%-a Domogled - Cserna Völgye NP-ban található.
Bánáti feketefenyő (Pinus nigra ssp. banatica)
Harangláb (Aquilegia vulgaris) a bükkösben
Lejtős, helyenként elég meredek terepen, a "Macskák
ösvényén" vezet az ösvény a Domogled-csúcsra, ahonnan gyönyörű kilátás
nyílik a Cserna- és Godján hegységek felé. A karsztfennsíkot termofil vegetáció borítja, jellemző cserjék az orgona, a virágos kőris, a cserszömörce és a lisztes berkenye.
Herkulesfürdő a Domogledről
Orgona (Syringa vulgaris) a Domogled karsztplatóján
Virágos kőris (Fraxinus ornus), a háttérben bánáti fekete fenyővel
Cserszömörce (Cotinus coggygria)
A Domogled gerinc északi szikláin virágzik májusban a medvefül kankalin (Primula auricula) egyik alfaja, az erősen mirigyszőrös, fogazott levelű ssp serratifolia. Kárpáti endemizmus, jégkorszaki maradványfaj, amely a hűvösebb klímájú élőhelyeket kedveli, ezért kizárólag a hidegebb, árnyékosabb, északi kitettségű, erősen lejtős mészkősziklákon fordul elő a Domogleden. Szigorúan védett növény.
Füles vagy cifra kankalin (Primula auricula ssp serratifolia)
A Domogled karsztplatóján májusban virágtenger terül elénk és újabb ritka fajokkal találkozhatunk. Itt pompázik a sárga balkáni nőszirom (Iris reichenbachii).
Nagy-Domogled csúcs (1112 m)
Orchideákban gazdag sziklagyep
Balkáni nőszirom (Iris reichenbachii)
Május-júniusban az orchideák is nyílnak a Domogleden. Egy érdekes és ritka faj a bodzaszagú ujjaskosbor, amely sárga és vörös színváltozatban is virágzik a sziklagyepben.
Bodzaszagú ujjaskosbor (Dactylorhiza sambuccina)
A karsztplatón sokszor még májusban is virágzik a hegyi kockás liliom (Fritillaria montana).
Kockás liliom (Fritillaria montana)
A Domogled hegy mészkőszikláin több kövirózsafaj telepedett meg, amelyek kiválóan alkalmazkodtak a szubmediterrán klímához:
Kövirózsa (Sempervivum tectorum)
Jovibarba heuffleri
Domogled-Cerna Nemzeti Park, 2014. május
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése